Je scriptie laten nakijken op taal en structuur

Scriptie nakijken »

Literatuurlijst genereren volgens de APA-stijl

APA Generator »
Plagiaatcontrole voor studenten

Plagiaatcontrole voor studenten

Doe de check »

Leestekens na citaten

Gepubliceerd op door Laatste update op: 2 november 2016

“Moet ik een zinseindeteken plaatsen na een citaat tussen aanhalingstekens?” Het antwoord luidt: soms wel en soms niet. Er zijn hiervoor 3 regels. Als je de APA-stijl gebruikt dan kies je altijd voor regel 2.

1. Leeseindeteken voor aanhalingstekens sluiten

Janssen (1986) gaf het volgende aan: “Al het onderzoek dat tot dusver is uitgevoerd, heeft nu geen waarde meer.”
In haar studie vroeg Klem (1962) zich af: “Hoe zijn de data verkregen?”
De klant die niet meer gebruik kon maken van de korting riep uit: “Hier ben ik het niet mee eens!”
Hij zei: ‘Het is een lastige kwestie.’

2. Punt na een referentie na een citaat tussen aanhalingstekens

Deze optie hanteer je wanneer je gebruikmaakt van de APA-stijl.

Janssen (1986) beschreef: “Al het onderzoek dat tot dusver is uitgevoerd, heeft nu geen waarde meer” (p. 3).
Wat hierin werd besproken was de volgende vraag: “Hoe is de data verkregen?” (Klem, 1962, pp. 44-45).
Volgens een recente studie riep een klant die niet meer gebruik kon maken van de studie uit: “Hier ben ik het niet mee eens!” (Janssen, 1999, p. 22).
Hij zei: “Dat is een lastige kwestie” (Herriemaker, 2010, p. 5).

Let op: bij citaten van meer dan 40 woorden komt de punt niet na de referentie. Echter, in dat geval worden ook geen aanhalingstekens gebruikt.

3. Vraagteken of uitroepteken na aanhalingstekens sluiten

Deze optie komt niet vaak voor in scripties omdat je niet vaak vraagtekens en uitroeptekens hierin gebruikt.

Met twee vraagtekens> Luidde de vraag “Hoe is de data verkregen?”?
Met twee uitroeptekens> Hij riep echt niet “Hier ben ik het niet mee eens!”!
Zonder punt, wel een vraagteken> Hij zei toch niet: “Dat is een lastige kwestie”?

Bekijk de regels voor citeren volgens de APA-stijl

Wat vind jij van dit artikel? (je stem is anoniem)
Bezig met het verwerken van je stem...
Je stem is doorgevoerd :-)
Je hebt al gestemd op dit artikel. Bedankt :-)
12 lezers vinden dit artikel handig. 13 stemmen in totaal.
Scribbr prof

Geen taalfouten en pijnlijke missers in je scriptie?

Schakel snel een professionele editor van Scribbr in.
Meer info & prijzen » Trustpilot score van 9.7

Geschreven door Lou Benders

Lou is Scribbr's Product- en Kwaliteitsmanager. Ze heeft veel ervaring als taaldocent en editor en legt graag uit hoe je academische teksten schrijft.

6 reacties

  1. Sherita:

    Hoe zit het precies als de punt binnen het citaat valt en niet refereert naar de schrijver? Bijvoorbeeld: “bla die bla.” Moet je de bron dan na de leestekens vernoemen en dan afsluiten met een punt?

    • Bas Swaen (Scribbr-team):

      Hoi Sherita, je kunt dit voorbeeld gebruiken: Het volgende werd aangegeven: “Al het onderzoek dat tot dusver is uitgevoerd, heeft nu geen waarde meer” (Janssen, 1986).

  2. Berdien:

    Hallo, hoe zit het met een definitie? Het gaat over de volgende zin: 
    Pesten wordt binnen dit onderzoek…. naar de definitie van ..(2003):
    (dan volgt de definitie, deze is meer dan 40 woorden, mijns inziens dus in een blok geplaatst met inspring. Maar moet het dan afgesloten worden met een punt? Schuingedrukt of gewoon recht? 

    • Lou Benders (Scribbr-team):

      Hoi Berdien,

      Dit is een citaat en die schrijf je gewoon op zoals in dit artikel besproken wordt: https://www.scribbr.nl/apa-stijl/citeren-volgens-de-apa-regels/.

      “Citaat van 40 woorden of meer

      Als het citaat 40 woorden of meer bedraagt dan plaats je het citaat in een apart blok waarbij het blok op een nieuwe regel begint en het gehele blok inspringt. Wanneer je een citaat hebt met meerdere alinea’s spring je iedere alinea nog extra in. Als het citaat eindigt met een punt dan schrijf je hierna pas de bronvermelding op.”

      In bovenstaand artikel vind je ook een voorbeeld hiervan! Succes nog.

      Groetjes,

      Lou

  3. jan:

    hallo, ik zie in uw voorbeeld een citaat met ” en een citaat met ‘. Moet ik voor een citaat nu 1 of 2 haakjes gebruiken? en moet het citaat cursief?

    gr.

    • Anna Hoogterp (Scribbr-team):

      Dag Jan, als je voor de APA-stijl kiest, dan hoor je dubbele aanhalingstekens te gebruiken. Bedankt voor je opmerkzaamheid, ik heb het artikel meteen hierop aangepast. Een citaat hoef je niet te cursiveren, zie bijvoorbeeld ook de regels voor het citeren.

Reageer